Film Sinemada izlenir.

Bunu bir kez daha düşünün isterseniz...

 

       

Fida Film’in basın reklamlarında kullandığı bu cümle sinema sanatı ile ilgili bir yerli atasözü oldu neredeyse… ama ilk duyduğumdan bu yana on yıldan fazla geçti ve özellikle "ev sineması" çözümlerinin gelişimine paralel olarak giderek içi boşalmış bir cümle olmaya başladı. Buna Alışveriş merkezi sinemacılığının ultra ticaret kaygıları da eklenince neredeyse “Film Sinemada biraz zor izlenir.” Şeklinde evrimleşmiş olduğunu iddia etmekte mümkün.

 

          Bu cümleyi 4 kişilik bir arkadaş grubu üzerinden inceleyerek nerede olduğumuzu görelim istedim. Öncelikle özellikle büyük şehirlerde sinemada film izlemeyi zorlaştıran en önemli etken giderek şişen bilet fiyatları. 4 kişilik küçük bir arkadaş grubunun sadece bilet ederi rahatlıkla 50 YTL yi buluyor oysa bu fiyata yeni çıkmış yapımlardan 2-3, promosyon avcısı iseniz de en az 5-10 adet yasal DVD alabilmeniz mümkün. Ayrıca sadece bilet masrafı değil, ulaşım, “Madem dışarıdayız, bir şeyler yiyelim o zaman” ve film izlemekle özdeşleşen ama giderek fahişleşen bir fiyata satılan mısır ve kola ederi gibi gizli masrafları da ekleyince bu 4 kişilik grubun bir film izlemek için geçirdiği rakam sanırım 100 YTL yi rahatlıkla geçecektir. Fakat eşimle birlikte yaklaşık 7-8 arkadaşımızı da davet ederek yaptığımız haftasonu “Sinema Gecelerinde” film + ikramlar dahil 20 YTL yi geçmeyen bir masrafla bunu halledebildiğimizi gördük.  ayrıca "her şey para değilki!" Diyen arkadaşlara cevap olarakda , hiçbir Salonda evdeki projeksiyon+DVD oynatıcı+Ses sisteminden daha başarılı bir seyir ve duyum zevki yaşayamadık. Bir zamanlar vitrinlerde iç geçirerek baktığımız Projeksiyonların fiyatları 800 YTL’ye kadar geriledi her ay bir kez sinemaya gitmek için yapacağınız masrafla rahatlıkla evinize bu tarz bir sistem kurabilirsiniz.

 

          Zaten Salonlarda eskisi gibi değil artık! Çocukluğumda ihtişamlarına ve buna rağmen sıcaklıklarına hayran olduğum o kocaman perdeli yüzlerce kişilik salonlar yerine hiç bir zaman ısınamadığım oda gibi, küçücük perdeli tıkış tıkış salonlarda eski Sinemaların hiçbir  duygusuna ulaşmak mümkün değil ne yazıkki…Ayrıca gösterimdeki filmler giderek hepsi aynı tornadan çıkmış şablon işlere dönmeye başladı fakat ev sineması gerçek bir seçim imkanı sunmakta; canınız ne zaman isterse, eski Godzilla filmleri, Salonlarımıza hiç uğramamış Animeleri, İspanyol sinemasının kayıp hazinelerini ve onlarca iyi filmi görebilir kendi sinemanızın makinisti olarak film izleme keyfini ticaretten uzaklaştırıp ait olduğu yere koyabilirsiniz. İyi Pazarlar            

                                                                                                                            Murat Tolga Şen

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !