Bir Yudum insan - Korku Filmleri özel

Sinema ve filmlere ilişkin yazıları okumak güzeldir, lezzetlidir. Hele de meraklı bir konuysa tadına doyum olmaz... Benim hakkında bir şeyler okumayı yada seyretmeyi en çok sevdiğim alan ise çok sınırlı sayıda da olsa müthiş örnekler vermiş Fantastik Türk Sineması'dır. Bu konuda bizde blogumuzda bir şeyler yazdık ama aramızdan zamansız ayrılan Rahmetli Metin abinin Fantastik Sinema blogu ve Hepsi de okumuş çocuklardan kurulu, şahsen Türk Blog camiasında eşi benzeri bulunmadığına inandığım Sinematik de eşsiz makaleler sunuyor. Ne zamandır televizyon izllemiyorum ama bugün gazetenin TV sayfasında okuduğum bir haber oldukca dikkatimi çekti.

Korku filmleri Tarihine yolculuk: Nebil Özgentürk’ün hazırlayıp sunduğu Bir Yudum İnsan, izleyicilerini Türk sinemasının korku tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Yerli Drakula'dan, Frankenştayn'a, Killing'den (kilink), Şeytan'a Yeşilcam yapımcılarının 1950'li yıllarda merak sardığı korku filmlerinin geçmişi, hem kamera önü, hem de kamera ardındaki öykülerle "Bir Yudum İnsan"da.

Nebil abinin romantik bir yaklaşımı vardır. Korku filmleri sunumunu da bu şekilde yapmaz umarım.  bakalım bu bölüm gerçekten meraklısına özel bilgiler içeren Fantastik bir lezzet mi olacak, yoksa Bizim bloglarda zaten okuduğunuz şeylerin kırıntılarının şiirsel bir senfonisi mi yapılacak? "Bir Yudum İnsan" bu akşam saat: 20.00'da CNN Türk kanalında... mutlaka izleyin. (hatta imkanınız varsa kaydedip Youtube'a yükleyin. Sonra lutfen beni de haberdar edin ve video linklerini buradan yayınlayalım.)

Seyretme ile gelen edit: Belgeseli dün akşam izledim. Genel tema olarak korku filmleri belirtilmesine karşın ara ara süper kahramanlı filmleri de sundu. Ağırlıklı olarak Drakula İstanbulda, Sevimli Frankenştayn ve Metin Erksan'ın Şeytan'ı ile ilgiliydi. Türk sinemasının ilk korku filmi olan ve şu anda hiç bir kopyası olmadığı için asla izleyemeyeceğimiz "Çığlık" filminin afişi ve bazı set fotoğraflarını ilk kez burada gördüm ve mutlu oldum. Ayrıca Metin Erksan'ın Şeytan'ı çeviriken Amerikalı telif sahibi firma temsilcilerinin sete gelmesi ve imkansızlıklar içinde çekilen bu filmi çok başarılı bularak ve Erksan'ı ve oyuncuları tebrik etmeleri hoş bir anıydı. Güzeldi fakat çok kısaydı...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !