Adam ve Köpeği

forum resmiHarlan Ellison'ın bilimkurgu klasiğinden uyarlanan düzeyli ve bir o kadar ilginç bir film. Dördüncü Dünya Savaşı'nda nükleer bir bombanın patlamasından sonra insanlar ikiye bölünür. Bir kısmı yeraltına inerken, bir kısmı yerüstünde yaşamayı sürdürür. Genç bir erkek olan Wick ve onunla telepatik bir bağ kurabilen köpeği yerüstünde yaşamayı tercih etmiş bir avuç kişiden biridir.
Devamını da getirelim : Köpeğiyle beraber nükleer savaştan sağ kalmış (ve onunla telepatik bağ kurabilmeye başladığını farketmiş) ve yaşadığı yerde bir gün hayatta kalmasının imkasnız olduğunu bilen genç oğlan Nick çıktığı bir yolculuk sırasında bir gün savaştan sağ kalmış bir sığınak bulur : Bu aslında bir şehirdir , insanlığın son toplu yerleşimi... Fakat yüzeyin altında yaşayan bu insanlar aslında su kaynaklarının radyasyona bulaşması nedeniyle yavaş yavaş hastalanmaya başlamış ve üretkenliklerini yitirmeye başlamıştır. (Tüm bunlara tüm sığınak insanlarının derilerini 3-4 kat makyajla yerinde tutabildiklerini de ekleyin) Nick gitmek istese de sığınağın bodyguard'ı olan android'in de zoruyla onu rehin alır ve onu kamptaki insan neslinin yeniden başlaması için "damatlığa" zorlar. Fakat o ise bunca aday varken aşık olduğu biri de olmasına rağmen gitmeyi seçecektir.

forum resmihttp://mavifrm.com/sinema-tv-tiyatro/86287...t-filmleri.html sitesindeki listeye göre tüm zamanların en iyi 100 kült filminden biriymiş ama filmi izlediğimde henüz bunu bilmiyordum.Filmi izlediğimde yıl 1994'dü ve bir Show TV bir de TRT3 gündüz kuşağında reklamsız olarak 70'lerin post apokalistik filmlerinden ve benzeri B Class / kültlerden oluşan kuşaklar yayınlıyorlardı (Anlayabileceğiniz gibi , belki ucuz ama zihinsel sinefil tatmini olarak çok güzel günlerdi) İnternete dalıp çıkarak yaptığım araştırmalar filmin TV'lerimizde en son Ağustos 2000 yılında yayınlandığını gösterdi , "Adam ve Köpeği" adıyla rast gelirseniz göz atın derim ben.

Film çocuk yaştaki Don Johnson'un ilk başrollerinden biri yanılmıyorsam.Film hakkında türkçe olarak bulabildiğim ne bilgi varsa 3-4 cümleden uzun değildi veya yerden yere vuruluyor yada kısaca övülüp geçiliyordu.Ben filmin gerçi bir klasik olduğunu iddia edemem ama en azından ayırdığınız zamanınızın hakkını veren bir Öteki Sinema örneği olduğunu açıkça söyleyebilirim.

Film hakkında çok da resim bulamadım ama burdan birkaç kareye göz atabilirsiniz :

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !